logo white

Krakowski Kwintet Blaszany - CRACOW BRASS QUINTET

Instrumenty dęte blaszane towarzyszą człowiekowi na przestrzeni kilku tysięcy lat, w chwilach radości, uniesienia i smutku. Były wyznacznikiem splendoru dworów cesarskich i królewskich, uświetniały uroczystości religijne.

Krakowski Kwintet Blaszany - CRACOW BRASS QUINTET powstał w 2002 r. i w swoim zamierzeniu chce kontynuować wielowiekową tradycję kapeli katedralnej na Wawelu. Ponadto bliska mu jest działalność innych, europejskich zespołów kameralnych takich jak Canadian Brass Quintet, German Brass czy London Brass oraz europejskie tradycje wykonawcze. Kwintet jest laureatem nagrody drugiego miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie. W skład zespołu wchodzą młodzi, utalentowani muzycy współpracujący na stałe z takimi orkiestrami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej i NOSPR w Katowicach.

W reperuarze kwintetu znajdziemy utwory braci Gabrielli, Samuela Scheidta, pełną kompozytorskiego kunsztu muzykę Haendla, genialne dzieła Bacha i Mozarta, a także klasyków XX wieku i uznanego za króla jazzu - Georga Gershwina. Są to zarówno transkrypcje znanych arcydzieł jak i mistrzowsko napisane utwory na kwintet blaszany. Poza działalnoscia koncertową CRACOW BRASS QUINTET bierze udział w koncertach charytatywnych i warsztatach. Ważnym punktem działalności kwintetu są programy edukacyjne służące upowszechnianiu muzyki i popularyzowaniu instrumentów dętych blaszanych.

CRACOW BRASS QUINTET pragnie bawić i wzruszać.

bio

Bartosz Gaudyn

Bartosz Gaudyn - w 2006 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki Benedykta Matusika . W 2004 roku studiował w Karlsruhe u Reinholda Friedricha.

Brał udział w wielu konkursach i festiwalach trębaczy zdobywając nagrody oraz wyróżnienia (m.in. : I miejsce oraz wyróżnienie-Kalisz ( 2005 r.) , wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie w Jastrzębiu Zdroju (2000 r.), I miejsce-Kalisz ( 1999 r.)

W 2005 roku jako solista wykonał premierowo Koncert na trąbkę Macieja Jabłońskiego.

Pierwszy trębacz Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Krakowie. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami oraz zespołami kameralnymi. Bierze udział w wielu warsztatach i festiwalach w kraju i za granicą, ostatnio w 2010 roku na Brass Festiwalu w Austrii pod dyrekcją Thomasa Clamora.

bartosz gaudyn

Michał Warzecha

Naukę gry na trąbce rozpocząłem w 1996r. w PSM Ist. im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Rudzie Śląskiej, ktorą ukończyłem ze świadectwem wzorowym w trzy lata później. Dalszą edukację muzyczną kontynuowałem w OSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie mgr Henryka Niejodka. W roku 2000 zdobyłem wyróżnienie I stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Szczecinku. Jestem również laureatem drugiego miejsca Makroregionalnych Przesłuchań Instrumentów Dętych Blaszanych w Chorzowie w 2001 roku. Wraz z kwintetem instrumentów dętych blaszanychOSM w Bytomiu zdobyłem I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu w 2003 roku. Z tym samym zespołem również w 2003 roku zająłem III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Warszawie. OSM w Bytomiu ukończyłem celująco. Od roku 2003 jestem studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Stanisława Dziewiora. Od tego roku gram również w zespole "Cracow Brass Quintet". Nasz zespół otrzymał w 2005 roku II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołow Kameralnych w Warszawie. W lipcu 2005 roku zostałem laureatem I nagrody w kategorii otwartej na Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu. W czerwcu roku 2006 otrzymalem II nagrode na Ogolnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach. Współpracowałem z wieloma orkiestrami kameralnymi jak również symfonicznymi w Polsce m.in.­ NOSPR w Katowicach, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso ,Orkiestra Muzyki Centrum w Krakowie, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Śląska, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Opolska.

michal warzecha

Paweł Dziewoński

Naukę gry na waltorni rozpoczął w wieku 15 lat w Liceum Muzycznym im. F. Chopina w Krakowie. Po zdaniu na studia kontynuował naukę na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Wołczuka, które ukończył dyplomem w 1992 roku. Już na studiach szczególne zainteresowanie skierował w stronę muzyki kameralnej, które rozwijał współpracując z rozmaitymi formacjami.

W tym samym czasie rozpoczął pracę w Capelli Cracoviensis. W 1996 otrzymał posadę pierwszego waltornisty w Polskiej Orkiestrze Radiowej w Warszawie , współpracując jednocześnie z Polską Filharmoinią Kameralną w Gdańsku. Swoje zainteresowania muzyką brytyjską postanowił rozwijać zdając egzamin na studia podyplomowe w Royal College of Music w Londynie, których jednak nie kontynuował. Pobierał lekcje u Williama VerMeulena, Richarda Watkinsa, Timothy'ego Browna i Anthony'ego Halsteada. Ukończył kursy mistrzowskie u Ericha Penzela (Niemcy, Włochy). Współpracował m. in. z orkiestrami: BBC SSO (Glasgow), RTE Concert Orchestra (Dublin), Sinfonia Varsovia, Accademia Bizantina, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna AUKSO, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, NOSPR. Jako członek wielu z wymienionych zespołów, brał udział w licznych nagraniach płytowych i komercyjnych, a także występował podczas licznych tournee w Europie, Ameryce Północnej i Japonii.

Pod koniec 2002 wraz z kolegami założył Krakowski Kwintet Blaszany - Cracow Brass Quintet, z ktorym zajal III miejsce na Miedzynarodowym Konkursie Wspolczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Od 2003 roku gra na stałe w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej i współpracuje z Kwintetem Dętym Filharmoników Krakowskich, a także w powstałym w 2006 roku Krakowskim Kwartecie Waltorniowym - Cracow Horn Quartet. Wspolpracuje rownież z orkiestrą - Capella Cracoviensis i podobnymi zespołami wykonywującymi muzykę na instrumentach historycznych.

pawel dziewonski

Paweł Cieślak

Urodzony 2.X.1981 r. w Katowicach. Grę na puzonie rozpoczął w 1994 r. w Liceum Muzycznym im. K.Szymanowskiego w Katowicach, a w 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie ad. Zdzisława Stolarczyka.

W sezonie 2002/2003 pracował w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od września 2003r. obejmuje stanowisko I-go puzonisty Filharmonii im. K.Szymanowskiego w Krakowie, a od sierpnia 2011r. jest też pierwszym puzonistą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Współzałożyciel i puzonista Krakowskiego Kwartetu Puzonowego oraz Cracow Brass Quintet, z którym m.in. zdobył II nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie (2005), wystąpił na Schagerl Brass Festival (Austria, 2008), a także zdobył III nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009). W 2000 r. Laureat II Ogólnopolskiego Festiwalu Puzonowego. W 2004 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki RP. W 2010r. występował wraz z Das Große Europäisches Blechbläserensemble pod dyrekcją Thomasa Clamora. Występował także jako solista m.in na festiwalu "Generacje" w Warszawie (2005), Festiwalu Muzyki Polskiej (Kraków, 2007) oraz z zespołami Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie i wraz z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie.

pawel cieslak

Jakub Urbańczyk

Jakub Urbańczyk solo- tubista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wykładowca na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi .Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem).W latach 2003-2004 otrzymal stypendium  Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające się osiągnięcia w nauce.W trakcie swojej edukacji zdobył wiele nagród ,najważniejsze z nich to: druga nagroda na Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych o stypendium YAMAHA 2003 r,pierwsza nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie 2001 r.oraz 2003r. Swoją edukację pogłębiał na kursach muzycznych,m.in. na: Internationale Junge Orchester Akademie w Bayreuth (Niemcy), Idyllwild Arts Summer Program (USA). Jakub Urbańczyk swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wybitnych osobowości, m.in.: A. Marderosiana, G. Moncha, D. Tornquista, M. Moore?a, S. Meada, Z. Stolarczyka, Z. Piernika. W wieku 17 lat zadał egzamin do Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach ,a od 2002 roku jest solo-tubistą tej orkiestry . Występował wielokrotnie w kraju i za granicą, m.in. w: Japonii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Współpracuje również z innymi znanymi polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Symfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna ?Aukso? czy Orkiestra Muzyki Nowej.Jest również członkiem  Cracow Brass Quintet .
jakub urbanczyk